whatsapp Whatsup: 0539 811 18 18

Ağız ve Çene Cerrahisi

Ağız ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi, adından da anlaşılabileceği gibi diş ve çene yapısında meydana gelen bozukluklularla, yaralanma veya travma sonucu oluşan deformasyonların düzeltilmesi ile uğraşan, bu tarz hastalıkları teşhis eden ve tedavi yöntemleri deneyen bir diş hekimliği uzmanlık alanıdır. Bazen kişilerin ağız, diş ve çene kemiğinde meydana gelen bozukluklar cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Bu tedavi zorunludur ve kişinin sağlığı açısından önemlidir.

Ağızdaki yumuşak dokularda veya diş etlerinde bulunan kist ve tümörler, çene ve diş kırıklıkları, çene kemiğine gömülü olarak buluna ve kişiyi rahatsız eden dişler hep Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi alanına girmektedir. Yine çene kemiğindeki bozukluklar, yüz ve çenedeki ağrılar veya kırıklar çene cerrahisi ile tedavi edilmektedir.

Çene Cerrahisi

Çene Cerrahisi

Bu uzmanlık alanının tedavi yöntemlerinden birisi basit diş çekimleridir. Bu yöntem ağızda görülen, gömülü olmayan dişlerin lokal anestezi ile çekilmesidir. Bu çekim metodunda diş, bir alet yardımı ile ileri geri hareket ettirilerek çekilir. Bazı durumlarda ise diş ağız içinde görünmez veya dişin üzerini bir kemik kaplamış olabilir. Bu durumlarda ise cerrahi yöntemler kullanılmalıdır. Bu tedavi sitilinde dişe ancak diş eti açılarak ulaşılır veya dişin üzerinde bulunan kemik kaldırılarak diş üzerinde müdahaleler yapılabilir.

Cerrahi Yöntemler

Cerrahi Yöntemler

Bazı durumlarda ise çene kemiğinde meydana gelen bozukluklar, kemik eksiklikleri gibi nedenlerden dolayı kemik ekleme yani membran uygulamaları; doğuştan ya da sonradan gelişen çene problemleri gibi sebeplerden dolayı gerekli tedavi metotları uygulanması ve ileri derece cerrahi yöntemlerinin yapılması gerekebilmektedir. Yüz anormalleri ile de ilgilenen çene cerrahisi, kişide hayat standartlarını düşüren, yeme bozukluğuna yol açan alt üst çene uyumsuzlukları, dudak yarıklıkları gibi hastalıklarla ilgilenmekte ve bu rahatsızlıkları tedavi etmektedir.

Bu alanın en çok başvurduğu tanı koyma araçları Apikal ve panoramik röntgen filmleri ve tomografilerdir. Bu tedavilerde başarı oranı diğer uzmanlık alanları ile de (ortodonti, protez) uyumlu bir şekilde çalışılması sonucunda mümkün olmaktadır. Bu tarz operasyonlarda lokal anestezi kullanıyor olup tedavi planlaması sırasında hastanın psikolojik durumu, endişe ve korkuları, hastalık geçmişi ve ondan alınacak olan feedbackler de önemli bir rol oynamaktadır.

Detaylı Bilgi Formu