whatsapp Whatsup: 0539 811 18 18

Beyaz Dolgu

Beyaz Dolgu

Silikon içeren ve mikro-makro partiküllerin karıştırılması ile oluşan kompozitler kelime olarak da alaşım, karıştırma anlamına gelmekte olup, diş hekimliğinde kullanılan dolgulara benzer özelliklere sahiptir.  Dolgular farklı isimlerle anılır. Estetik amaçlı kullanılan bu yöntem lazerli dolgu, beyaz dolgu, ışıklı dolgu gibi adlara sahiptir. Eskiden kullanımı daha zor olan ve özellikle arka dişlerde işe yaramayan beyaz dolgu, gelişen teknoloji ile bugün oldukça sık tercih edilen, hem ucuz hem de kolay bir yöntemdir.

Kompozit dolgular beyaz renginden dolayı beyaz dolgu olarak da bilinmektedir. Özellikle ön dişlerdeki sorunları çözen estetik diş hekimliği işlemlerinden biridir. Laboratuvar ortamında geliştirilen bu usul son zamanlarda sağlamlığı artırılıp, çiğneme basıncına dayanıklı hale getirilerek arka dişler için de kullanılmaya başlanmıştır.

Beyaz Dolgular Nasıl Yapılır?

Beyaz Dolgular Nasıl Yapılır?

Kavite adı verilen bölmelere tabaka tabaka yerleştirilen kompozit dolgular ilk önce ışıkla sertleştirilir. Daha sonra diş modeline uygun hale getirilip, dişin yapısına göre şekillendirilir. Bu işlem diğer yöntemlere göre daha uzun sürmektedir. Kompozit dolguların alternatifi olan amalgam dolgular daha kısa sürede hazırlanır ama fiyat olarak kompozit olanlar daha pahalı aynı zamanda da daha etkilidir. Her iki dolgu da yaklaşık olarak 7 ila 10 yıllık bir kullanım ömrüne sahip olup, daha geniş alanlar için amalgam dolgular, ön dişler için kompozit olanlar tercih edilir.

Beyaz Dolguların Avantajları

Beyaz Dolguların Avantajları

Dişlere uyumu oldukça iyidir ve doğal bir görüntü sağlar. En büyük avantajı estetik açıdan başarılı bir işlem olması ve bunun yanında sağlamlığı ile de kırılma, bozulma ve aşınma gibi problemlerin gözlemlenmemesidir. Sadece kırık ve çürüklerde değil, renk değişimlerinde ve diş lekelerinde de yani estetik amaçlı olarak da kullanılabilmektedir

Detaylı Bilgi Formu