whatsapp Whatsup: 0539 811 18 18

Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti olarak isimlendirilen çocuk ve bebek diş hekimliği genellikle 0-15 yaş arasındaki çocukların diş sorunlarını ve hastalıklarıyla ilgilenen, koruyucu diş hekimliği uygulamaları sayesinde çocuklarda süt dişleri ile ana dişlerinin korunması, hastalıkların tedavi edilmesi, çeşitli travmaların atlatılması ve diş kayıplarının önlenmesi konusunda çalışmalar yapan çok önemli ve etkili bir daldır. Bebeklikten çocukluğa kadar bireylerin 15 yaşına kadar tedavi ve bakım gerektiren sorunlarına cevap bulabilmeyi amaçlayan bu diş hekimliği ana bilim dalı, diş hekimliği fakültelerindeki eğitimden sonra Pedodonti dalında uzmanlık alınması sonucunda pedodonti uzmanı olan diş hekimleri tarafından uygulanmaktadır.

Çocuklarda Diş Tedavisi

Çocuklarda Diş Tedavisi

Çocuklarda diş tedavisi ve bakımı oldukça önemlidir. Çünkü genellikle çocuklar diş hekiminden korkmakta ve tedavilere karşı olumsuz yargı geliştirmektedirler. Bu nedenle çocuk psikolojisi iyi bilinerek ona göre hareket edilmeli, onlara yumuşak bir şekilde yaklaşılmalı, böylece diş kontrollerine ve tedavi sürecine alışmaları sağlanmalıdır. Böylece çocukların sağlıklı dişlerle ve diş bakımı konusunda bilgilendirilmeleri sonucu bu bilinçle yetişmeleri sağlanmış olur. Pedodontistler her şeyden önce çocuğun güvenini sağlamalıdır. Bunu sağladıktan sonra tedavi süreci daha kolay ve etkili gerçekleştirilebilir. 

Diş tedavisi ile ilgili ilk yargılar tüm yaşamı olumsuz olarak etkileyebilecek bir güce sahiptir. Çocukların diş hekimine karşı korku geliştirmemeleri için her şeyden önce ilk tecrübelerinin korkusuz ve güven dolu gerçekleştirilmesi gerekir. Ebeveynler diş tedavisi ve kontrolleri sırasında çocuklarını yalnız bırakmamalıdırlar. Böylece ailesinin güvencesi altında onların desteği ile diş hekimine gelen çocuklar korku ve endişe duygularından uzaklaşırlar.

Süt Dişleri Neden Önemlidir

Süt Dişleri Neden Önemlidir

Süt dişleri bebeklik döneminde belirli zaman aralıkları ile çıkan ve daha sonra yerini kalıcı dişlere bırakacak olan ilk dişlerdir. Süt dişleri yenilenecek olması nedeni ile birçok aile tarafından önemsenmez. Halbuki süt dişlerine de bakım yapılmalı ev eğer gerekiyorsa tedavi de edilmelidir. Süt dişleri ilk beslenmenin yapıldığı dişlerdir. Süt dişlerinde herhangi bir probleme sahip olan çocuklar yeterince beslenmezler ve ağrı nedeni ile kendilerine gerekli olan maddeleri alamazlar. Bunun yanında dişleri çürüdüğü için çekilen çocuklar da istenilen derecede besin alamazlar veya her yemeği çiğneyemezler. Süt dişleri aynı zamanda çene gelişimini de etkilemektedir. Diş eti problemi yaşayan çocuklarda çene kemiği yeterince gelişemez ve çoğu kere diş etlerinde ve çenede çökmeler meydana gelir. Yine telaffuz sırasında çok büyük bir öneme sahip olan süt dişleri, çürük gibi travmalar sonucunda konuşmayı da etkiler ve bazı harflerin gereği gibi telaffuz edilmemesine neden olur. Bunların yanında önemsenmeyen çürükler ağız kokusunun yanı sıra beslenme bozukluklarından estetik görüntünün bozulmasına kadar birçok probleme neden olmaktadır. Yine süt dişleri çekilen veya bu dişlerde problem yaşayan kişilerde kalıcı dişler çıktıktan sonra diş eti ve çene hastalıkları devam eder.

Genellikle çocuklarda 20 tane süt dişi bulunmaktadır. Bu dişler de kalıcı dişler gibi çürüyebilir veya çeşitli tedaviler gerekebilir. Eğer çürük var ise önce kanal tedavisi denenmeli işe yaramadığı durumlarda ise çekilmelidir. Süt dişlerin çekilmesi sanıldığı kadar kolay olmaz. Aynı zamanda zamanından önce çekilen dişler kalıcı dişlerin yerleşimini etkileyebilir hatta kalıcı dişlere yeterli yerin kalmamasına neden olabilir. Çocuklardaki diş tedavisi bu konuda uzmanlık eğitimi alan pedodontisiler tarafından gerçekleştirilir. Her çocuğun 6 ayda bir doktora götürülmesi gerekir. Çünkü kontroller problemin erken teşhis edilmesini sağlar ve böylece tedavi kolaylaşır ve telafisi mümkün olmayan zararlar da engellenmiş olur.

Bebeklerde İlk Diş Kontrolü

Bebeklerde İlk Diş Kontrolü

İlk diş kontrolü sırasında önce çocuk ve ebeveynleri üzerinde durulmalı ve onlarla etkili iletişime geçilmelidir. Daha sonra çocuğun hikayesi alınır ve dental geçmişi incelenir. Bütün bunların ardından klinik muayeneler ve radyografik işlemler gerçekleştirilir. Bütün bu aşamalar esnasında anne ve babaya bilgi verilmelidir. Çocuğunuzu götürdüğünüz hekiminiz size diş fırçalama yöntemlerinden temizlik alışkanlıklarına, ağız hijyeninden çeşitli uygulamalara kadar birçok konu hakkında bilgi verebilir.

Bir çocuğun diş hekimine ilk ziyareti keyifli olmalıdır. Çocuklar diş hekiminden doğal bir korkuyla doğmazlar, fakat bilinmeyenlerden korkabilirler. Pedodontist diş hekimleri her tedaviyi tanımlamak için keyifli, korkutucu olmayan basit kelimeleri kullanmak için özel bir çaba gösterir. Diş kliniğine geldiğiniz andan itibaren sizin ve çocuğunuzu rahat hissetmesi çok önemlidir. Siz ve çocuğunuz ilk ziyaret hakkında ne kadar çok şey bilirseniz o kadar iyi hissedeceksiniz.

Çocuklar ilk doğum gününe kadar diş hekimini ziyaret etmelidir. Çocuğunuzun yeni süren dişlerinin (altı ve 12 aylık dönemlerinde patlak vermesi) doğru dental bakımı alması ve doğru ağız hijyen alışkanlıklarından en başından yararlanması önemlidir.

Dişlerini tanımak eğlencelidir!

Çocuğunuzun ilk primer veya bebek dişleri altı ila 12 ay yaşları arasında sürmeye başlayacak ve üç yaşına kadar sürmeye devam edecektir. Bu süre zarfında, çocuğunuz dişetlerinde bir ağrı hissedebilir. Bu rahatsızlıktan kurtulmaya yardımcı olmak için dişetlerin arasında temiz bir parmak veya serin, ıslak bir bez sürerek diş etlerine hafif masaj yapılabilir. Bir diş çıkarma halkasını kullanmayı da seçebilirsiniz. Çocuğunuz diş çıkmasını tamamladığında toplam 20 süt diş bekleyebilirsiniz.

Dişlerini tanımak eğlencelidir

Çocuğunuzun süt dişleri, çocukluğun çeşitli zamanlarında düşer. Daimi dişler altı yaşına kadar çıkar ve bu süreç 21 yaşına kadar devam eder. Yetişkinlerin 28 kalıcı dişleri vardır (32, yirmi yaş dişleri de dahil olmak üzere).

Sağlıklı Ağız Hijyeni Alışkanlıkları Kazandırma

Çocuğunuzun dişleri çıkarken çürümenin neden olabileceği çizgileri ve renk değişikliğini ihmal etmeyin. Unutmayın şekerli gıdalar ve sıvılar yeni bir dişe saldırabilir, bu nedenle çocuğunuzun yediklerine ve yedikten sonra diş fırçalamasına dikkat edin. En iyi oral hijyen için günde üç-dört kez fırçalamanızı öneririz: kahvaltıdan sonra, öğle yemeğinden sonra, akşam yemeğinden sonra ve yatmadan önce.

Fırçalama eğlenceli olabilir ve çocuğunuz ilk dişi çıktıktan sonra fırçalamalıdır. Bir bebeğin dişi sürdüğünde, anne-baba, yumuşak kıllı bir diş fırçası ve bezelye boyutunda bir diş macunu ile diş fırçalamalıdır. İki yaşından küçük çocuklar için, diş hekimi veya diğer sağlık uzmanları tarafından önerilmedikçe fluorür diş macunu kullanmayın. Çocuğunuzla uygun diş fırçalama prosedürlerini gözden geçirmenizi öneririz.

Diş ipi iyi ağız hijyen alışkanlıklarının bir parçasıdır ve doktorunuz dişipine başlamanın doğru zamanını sizinle görüşecektir. Çürüme belirtileri fark ederseniz derhal diş hekiminize başvurun.

Düzenli Kontrollerle Diş Çürüğünün Önlenmesi

Düzenli Kontrollerle Diş Çürüğünün Önlenmesi

Diş çürümesi, ağızda dişler arasında kalan dişlerinizi parçalayabilen bir asit haline gelen şekerlerden kaynaklanır. Çocukların basit bir nedenden dolayı diş çürüklerine yakalanma riski yüksektir: birçok çocuk ve ergen düzenli, iyi ağız hijyeni alışkanlığı uygulamazlar. Çocuklarda çürük önleme; düzenli dişhekimi ziyaretleri ile birlikte uygun fırçalama ve diş ipi kullanımı yöntemleri, diş çürümesini uzak tutmaya yardımcı olur.

Çocuğunuz düzenli olarak diş temizliği ve kontrolleri için altı ayda bir dişhekimi ziyaret etmelidir. Dişleri en güçlü tutmak için yılda iki kez florür tedavileri öneriyoruz. Diş sızdırmazlık malzemeleri(sealants) de tavsiye edilir, çünkü bunlar çocuğunuzun dişlerindeki derin olukları "sızdırmaz hale getirirler"; bu ulaşılması güç alanlarda çürümenin oluşmasını önler. Sızdırmazlık malzemeleri birkaç yıl sürecek, ancak çocuğunuzun düzenli muayenesinde izlenecektir.

Detaylı Bilgi Formu