whatsapp Whatsup: 0539 811 18 18

Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği

Bilgisayar destekli porselenler son zamanlarda hızlı ve güvenilir olmasının yanı sıra doğallığı ve dişlerle mükemmel uyumu nedeniyle en çok tercih edilen yöntemlerden birisi olmuştur. Klasik uygulamalarda anestezi verilerek dişlere, porselene hazırlık olarak belirli miktarda aşındırma işlemi yapılır. Bu da daha fazla madde kaybı demektir. İkinci randevuda ki bu ilk 5 gün içerisinde gerçekleşir, alt yapı provaları yapılır, altı gün sonra ise hazırlanan porselen dişlerin ağız ve diş dokusu ile uyumu incelenir. Laboratuar ortamında hatalar düzeltilir ve bunu takip eden 10 gün sonunda da hasta porselen dişine kavuşur.

Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Hâlbuki Cad-Cam adı verilen bilgisayar destekli uygulamalar birçok alanda olduğu gibi diş hekimliği alanında da işleri hem hızlandırır hem de kolaylaştırır. Bu yöntem birkaç gün içinde porselen dişleri yapıp yerleştirmeye olanak sağlar. İlk randevuda alınan ölçüler ve gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra bilgisayara aktarılan ölçülere uyumlu olan porselenlerin yapımı yaklaşık 20 dakika sürer. Yine hastanın ağız özelliklerinin bilgisayara yollanması sonucu dişlerin konumu, ağzın kapanma oranı, dişlerin yüksekliği ve komşu dişlerle olan harmonisi hep çok kısa bir sürede bilgisayar ortamında düzenlenir.

Dijital Diş Hekimliğinde CAD/CAM Kullanımı

Dijital Diş Hekimliğinde CAD/CAM Kullanımı

Teknolojinin birçok alanında kullanılan CAD-CAM dediğimiz bilgisayar teknolojisi, diş hekimliğinde de birçok kolaylıklar getirmiştir. Artık 1-2 gün içerisinde estetik porselen dişlere kavuşmak mümkün hale gelmiştir. Yine Cad-Cam yöntemiyle çürükler ilk randevuda temizlenmekte, dolgular ve gülümseme estetiği uygulaması yapılmakta, doğal dişlere en yakın benzerlikte porselenler meydana getirilmektedir.

Cad cam teknolojisi bilgisayar destekli dizen imalat anlamına gelir. Diş hekimliğinde artık ölçü alınmadan, dijital bir cihazla dijital bir ölçü alınır, sonrasında mining machine denilen üretim makinesine bu bilgi iletilir. Burada yapılan çizim sonucunda porselen plaktan bir porselen dolgu veya porselen bir kaplama elde edilebilir. 

Dijital Diş Hekimliği Hangi Durumlarda Uygulanır?

Dijital Diş Hekimliği Hangi Durumlarda Uygulanır?

Eğer hastalar dolgulardan sonra herhangi bir şekilde araya gıda birikimi söz konusu ise veya hastalar diş eti hastalığına sahipse o zaman porselen yüzeylerin daha iyi cilalana bilirliği nedeni ile bu tip tedaviler tercih edilir. Bu tip hastalarda Cad-Cam uygulaması sırasında yine ağız bakım ürünlerinden faydalanılmalı,  anti bakteriyel diş macunlarından, ağız gargaralarından, diş ipleri ve ara yüz fırçalarından faydalanmak gerekmektedir.

Detaylı Bilgi Formu