whatsapp Whatsup: 0539 811 18 18

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Günümüzde dişlerini beyazlatmak ve daha güzel gülüşlere sahip olmak isteyenlerin sayısı oldukça artmıştır. Estetik beklentilerin artmasıyla bir çok beyazlatma sistemi piyasaya sunulmuştur.

Diş renklenmesine neden olan başlıca unsurlar ; sigara, renklendirici yiyecekler (çay,kahve,şarap,.. ), diş aşınmaları, plak, kanal tedavisi görmüş dişler olarak sayılabilir. Bu gibi sebeplerle başa çıkabilmek artık beyazlatma sistemleriyle günümüzde kolay hale gelmiştir.

Diş Beyazlatma Çeşitleri

Diş Beyazlatma Çeşitleri

Kliniğimizde ofis tip (Office-bleaching) ve ev tipi (home-bleaching) olmak üzere başlıca iki tip beyazlatma sistemi kullanılmaktadır. Yeni sistemlerde beyazlatma sonrası hassasiyet oldukça azaltılmış olup, işlem sonrası oluşabilecek hassasiyeti önlemek için hassasiyet giderici malzemeler dişler üzerine uygulanmaktadır. Ayrıca hastalarımıza hassasiyet giderici macunlar önermekteyiz.

Dikkat edilmesi gereken husus, beyazlatma öncesi çürük, mine erozyonu, diş eti hastalığı gibi problemi bulunan hastalarda öncelikle bu sorunların tedavi edilmesi gerekmekte ve en sağlıklı sonuç için, tüm bu problemler ortadan kaldırıldıktan sonra diş beyazlatması yapılmalıdır.

En çok sorulan sorulardan biri de ; beyazlatma sonrası ne kadar süre etkili olduğu ve son işlem  sonrası tekrar beyazlatma için üzerinden ne kadar zaman geçmesi gerektiği sorusudur. Bu soruyu yanıtlayabilmek için bir takım konuları göz önünde bulundurmamız gerekir. Örneğin hastanın alışkanlıkları : sigara kullanımı, yemek alışkanlıkları, nasıl ve ne kadar diş fırçaladığı gibi. Dişlerin kullanım durumuna ve yapısına görebu işlemlerin tekrarlanması gerekebilir. Ayrıca hastalar hekimlere başvurarak bunun dışında herhangi bir dental problem yok ise, evde beyazlatma sistemlerini de edinebilmektedirler.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Beyazlatma dişlerin yapısında meydana gelen renklenmelerin giderilmesidir. Dişin yapısından oksijenin ayrılması ile dişin rengi de açılır. Farklı metotlarla diş beyazlatma yapılabilir. Beyazlatıcılı bantlar ve jeller hastalar tarafından gerçekleştirilen beyazlatma uygulamalarıdır. Diş hekimi destekli beyazlatma da ise ev tip ve ofis tipi olarak iki çeşit beyazlatma vardır. İki beyazlatma çeşidinde de aynı sonuç elde edilebilir. Ancak uygulama süreleri farklıdır. Hastanın durumu değerlendirilerek hangi tip beyazlatmanın seçileceğine karar verilir.

Beyazlatma Ne Kadar Süre Etkilidir

Beyazlatma yapılan tüm hastalara beyazlatıcı diş macunu kullanmaları önerilir. Ancak beyazlatma kozmetik bir uygulamadır ve kalıcı değildir. Tekrarı gerekir. Örneğin yoğun sigara içen hastalarda ortalama 6 aydaki bir kez, yoğun renkli içecek tüketenlerde ise ortalama sene de 1 kez beyazlatma işleminin tekrarı gerekebilir. Her hastaya beyazlatma yapılamayabilir. 16 yaşından küçük hastalarda sinir dokuları çok geniş olduğu için aşırı hassasiyet olabilir. Hamilelerde ve emzirenlerde beyazlatma önerilmez. Diş mine kaybı olan diş hassasiyeti olanlarda, diş eti problemi olanlarda, dişlerinde kırık, çatlak ve erozyon olan bireylerde önce gerekli tedaviler yapıldıktan sonra diş beyazlatma yapılması uygun olabilir.

Diş Beyazlatma Uygulama Videosu

Beyazlatma dişlerde meydana gelen koyulaşmanın ve diş renginde meydana gelen değişmelerin önlenmesi ve giderilmesi için yapılan bir müdahale şeklidir. Bu süreç genellikle peroksit kullanılarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Peroksit oranı ev tipi beyazlatmalarda yaklaşık %10-22 oranındayken ofis tipi olanlarda ise %15-43 civarındadır. Ev tipi beyazlatma işlemi hekimin sizin ağız ölçünüze göre uygun olarak hazırlanan plaklara verilen ilacın belirli aralıklarla sürülmesi ile gerçekleşir. Ofis tipi beyazlatma işlemi ise muayenehanelerde hekim tarafında uygulanan ve daha hızlı etki veren bir süreçtir. Bütün bu işlemleri gerçekleştirmeden önce hastanın özgeçmişi iyi incelenmeli ve renk değişikliğinin altında yatan sebepler bulunarak bunların ortadan kaldırılmasına çalışılmalıdır. Böylece hangi beyazlatma işleminin gerçekleşeceğine daha iyi karar verilebilir.

Diş Beyazlatma Kimlere Uygulanmaz?

Diş Beyazlatma Kimlere Uygulanmaz?

Bleaching yani beyazlatma işlemi genellikle 16 yaşından küçük çocuklarda gerçekleştirilmez. Çünkü bu yaşlarda dişteki sinirler en geniş boyutta olup yine peroksit maddesine alerjisi olan veya hamilelik sürecinde bulunan veya diş etlerinde hassasiyet olan kişilerde de yöntemin kullanılması doğru değildir. Beyazlatma farklı şekillerde yapılabilir. Bu şekillerden hangisinin en doğru olduğuna sizi ve diş yapınızı inceleyen hekim karar verecektir. Her metodun yapılış şekli ve süresi farklı olmakla birlikte genellikle etkisi hemen hemen aynıdır. Bu işlemler sonrasında koruyucu ve beyazlaştırıcı diş macunları kullanılmalıdır. Bütün bu işlemler sonrasında diş rengin istenilen tonda açılabilir; fakat unutulmamalıdır ki beyazlatma işlemi kalıcı değildir. Yani ortalama 6 ay sonra dişler tekrar eski haline dönebilir. Bu durumda yoğun sigara veya kahve kullanımı etkilidir. Yoğun bir şekilde sigara kullanan bir kimse ya da kahve veya asitli içecek tüketmeyi seven kişiler senede bir defa bu işlemi tekrarlamak zorunda kalabilir. Bu yöntem diş eti problemlerinde, yumuşak doku hassasiyeti olanlarda, dişlerde kırık veya çatlak bulunanlarda hamilelerde, emziren kişilerde kullanılamaz. Ancak bu sorunlar ortadan kaldırıldıktan sonra işlem gerçekleştirilebilir.

Diş Beyazlatmada Tedavi İlkeleri

Son yirmi yıldır diş beyazlatma yada bleaching en önemli estetik diş hekimliği tedavilerinden biri oldu diyebiliriz. 1800 lerden beri diş hekimleri özellikle klinikte travma ya da başka nedenlerle cansız hale gelip renk değiştirmiş siyahlaşmış ya da morarmış dişlerin renklerini açmak üzerine yoğunlaşmışlardır. 1980 lerden itibaren ise diş hekimliği cansız dişlerle beraber canlı sağlıklı dişlerin renklerini de ev ve ofis uygulamalarıyla beyazlatmaya da yönelmiştir.

Diş beyazlatma genelde 4 kategori içine alınabilir.

  1. Profesyonel olarak diş hekimce bir diş kliniğinde yapılan diş beyazlatma
  2. Diş hekiminin talimatları ile evde yapılan beyazlatma.
  3. Reçetesiz satılan diş beyazlatma ürünleri ile hasta tarafından yapılan beyazlatma
  4. Dental olmayan beyazlatma teknikleri ile yapılan diş beyazlatma

Tüketiciler için evde kullanılan diş beyazlatma ürünleri jel, gargara, sakız, diş macunu gibi değişik formlarda olabilir ve artık bunlar dişle hiç alakası olmayan alışveriş merkezleri, spa salonları, güzellik merkezleri gibi bir çok alanda satılabilir olmuştur.

Günümüz diş beyazlatıcıları genel olarak ya hidrojen ya da karbamit peroksit esaslıdır. İkisi de dişlerin doğal rengini değiştirebilir fakat güvenilirlik ve etkinlikleri farklıdır. Genel olarak diş hekimi tarafından ofiste ve evde yaptırılan diş beyazlatma teknikleri daha etkilir.

Dişlerdeki lekelenmelerin tipi ve yoğunluğu, hastanın yaşı, hastanın yeme alışkanlıkları, beyazlatıcı ajanın yoğunluğu ve uygulama sıklığı beyazlatma derecesi ve süresini etkiler. Sigara kullanımı beyazlatmadaki önemli bir başarısızlık nedenidir.

Diş beyazlatma güvenilir bir tedavi olsa da dişte , çevre yumuşak dokularda çeşitli zararlara neden olabilir. Evde piyasada satılan ürünlerle kendiliğinden yapılan beyazlatmalarda bu zararlı yan etkiler çok daha fazla olabilmektedir. Diş hekimleri birlikleri şiddetli özellikle yoğun lekeli , dolgulu, protezli dişlere sahip bireylerde beyazlatma için bir diş hekimine başvurmalarını önermektedir.

Beyazlatma Ajanlarının Güvenilirliği;

Beyazlatma ajanlarının ne kadar güvenilir olduğu konusunda endişeler her zaman vardı fakat ev beyazlatma ürünlerinin ortaya çıkması ile bu endişeler daha da arttı.

Çeşitli peroksit bileşikleri (hidrojen peroksit, karbamit peroksit, kalsiyı peroksit) ve sodyum perborat gibi maddeler beyazlatıcıların aktif içerikleri olarak kullanılmaktadır. Bunlar arasında ise en şok kabul görenler hidrojen ve karbamit peroksittir. Bunlar uygun dozlarda ve içeriklerde güvenli kabul edilebilir ama kişiden kişiye değişen oranda hassasiyet, ağrı gibi sorunlara neden olabilirler. O yüzden yukarıda da bahsettiğimiz gibi kesinlikle diş hekiminizin önerileri doğrultusunda dişler beyazlatılmalıdır.

Detaylı Bilgi Formu