whatsapp Whatsup: 0539 811 18 18

Diş Estetiği

Diş Estetiği

Estetik diş hekimliği kişiye yakışan, bireyi mutlu hissettiren, yüzüne yakışan, karakterine yüz şekline dudaklarına, ten rengine uyumlu dişlerin planlanması, tasarlanması ve uygulanması sürecindeki tüm prosedürleri bünyesinde bulunduran uygulamaların bütünüdür.

Gülüş tasarımı nasıl yapılır?

Eskiden gülüş tasarımı için iki boyutlu görüntüleme yöntemleri uygulanmaktaydı. Ancak bu yöntemler çoğunlukla iki boyutlu olduğu için gerçek görüntüde istenilen sonuçları her zaman veremezdi. Günümüzde gülüş tasarımında 3 boyutlu tasarımlar yapılmaktadır. Bu tasarımlar öncelikle hastadan alınan kriterlerle, fotoğraflarla, videolarla laboratuara aktarılır.  Laboratuarda hastanın yüzüne yakışan diş boyu diş şekli ve diş dizilimi tasarlandıktan sonra hasta ağzına uygulanır. Hasta ağzında bu çalışma 3 boyutlu olarak görme şansına sahip olunmaktadır. Böylelikle tüm dişlerin mi değişmesi gerekiyor yoksa birkaç diş üzerinde mi işlem yapmak gerekiyor hangi yöntem tedavi için seçilecekse bu yöntemin belirlenmesine yardımcı olmaktadır.

Gülüş tasarımı nasıl yapılır?

İdeal gülüş     

İdeal gülüş kişiye özel bir gülümsemedir yani tek bir gülümseme yoktur. Kişinin dudak yapısına göre, güldüğü zaman kaç tane dişinin gözüktüğüne göre, dişlerinin ne kadar gözükeceğine göre, yaşına, cinsiyetine göre belirlenen bir tasarım sürecidir. Buna göre ideal gülümseme kişiye özel tespit edilir.

Porselen lamineler ile gülüş tasarımı

Porselen lamineler ile gülüş tasarımı

Porselen lamineler gülüş tasarımında sıklıkla kullanılan teknik ve tedavi şekillerinden biridir. Porselen lamineler takma tırnak şeklinde bir yapıya sahiptir. Diş yüzeyinde çok fazla aşındırma yapmaya gerek kalmadan uygulanan porselenlerdir. Bu porselen dişi taklit ettiği için çok doğal dururlar. Bu tedavileri gülüş tasarımı içerisindeki dişlerin tamamında uygulamak gerekmeyebilir. Ancak porselen lamineler çoğunlukla ihtiyaç duyulan bir tedavidir. Hastanın dişlerinin küçük olduğu durumlarda, büyük dişe sahip hastalarda ise şekillendirme ihtiyacı duyulduğunda, dişler aralıklı ise, dişler kısa ise lamine porselenler tercih edilen tedavi yöntemlerinden birisidir.

Gülüş Tasarımı İle Yüz Estetiği

Botox ya da kollojen enjeksiyonları ile yaşlanmanın bıraktığı etkileri, kırışıklıkları yüzünüzden azaltmayı hiç düşünmediniz mi? Eğer bunları kafanızdan geçirdiyseniz sizde ömürden yıllar geçtikçe bir şeylerin ters gittiğinin farkındasınız demektir. Ama şunları da bilmelisiniz ki dışarıdan yapılan bu uygulamalar kalıcı değildir ve belli aralıklarla tekrarlanmaları gerekir ama özelikle dudak ve yanak çevresindeki kırışıklıklarınızdan diş estetiği uygulamaları ile belli oranda kurtulabilir ve dişlerinizin de estetik manada değişmesi ve gülüş tasarımı ile çok daha genç bir görünüme kavuşabileceğiniz.

Yıllar boyu devam eden çevresel etkiler ve yaşlanma etkileri ile dişler etrafındaki kaslar özellikle dudak ve yanak kaslarının gerginlikleri azalır, sarkarlar. Böylelikle buralarda kırışıklıklar meydana gelir daha da önemlisi sarkan bu kaslar gülerken ya da konuşurken dişlerin görünürlüğünü azaltır. Dişler bu gibi aktiviteler esnasında ne kadar az görülürse bir o kadar estetik olmayan bir görüntü ortaya çıkar.

İşte gülüş estetiği, gülüş tasarımı denilen diş hekimliği uygulamalarının işin içine girdiği noktalardan bir de budur.

Peki gülüş tasarımı ile yüzümüzdeki bu kırışıklardan nasıl kurtulur ve nasıl çok daha genç bir görünüme sahip olabiliriz?

Bu soruya cevap vermeden önce öncelikle şunu bilmemizde fayda var diş hekimliğinde gülüş tasarımı denilen şey ortodonti, periodontoloji, protez, tedavi ,ortodonti, cerrahi gibi bir çok özel diş hekimliği branşının  iç içine girdiği çok yönlü bir kavramdır.

Bu amaçla başvuran hastadan öncelikle iyi bir anamnez alınır hastanın şikayetleri beklentileri etraflıca öğrenilir. Hastanın fotoğrafları , radyolojik kayıtları, plastik kalıpları alınır ne neler yapılacağına karar verilir. Önemli olan doğru kararı vermektir. Sonra çok çapraşıklığı varsa çapraşık dişler tel tedavisi ile düzeltilir. Dişlerde renklenmeler madde kayıpları varsa porselen, zirkonyum kaplamalar lamineler, bonding tedavisi işin içine girebilir.

Bu şekilde dişler dudakları daha fazla destekleyecek şekilde genişletilir ve desteklenen dudak ve yanaklardaki kırışıklıklar gülüş tasarımı ile azaltılabilir.

Estetik Diş Hekimliğinde bonding uygulaması

Estetik Diş Hekimliğinde bonding uygulaması

Gülüş tasarımında en kısa yoldan sonuca ulaşılmasını sağlayan tedavi yöntemlerinden birisi de bonding çalışmalarıdır. Bonding çalışması denilen konu aslında dolgu maddesi ile hastanın dişlerinde istenilen değişikliklerin yapılmasında uygulanan bir yöntemdir. Laminate porselenden yapılır, bonding ise dolgu maddesinden yapılır. Dolayısıyla laminate ile varmaya çalışılan sonuca bazı durumlarda bonding ile de ulaşmak mümkün olabilmektedir. Ancak aralarındaki fark laminate porselen olduğu için çok daha doğal ve sonrasında ise çok fazla cila ihtiyacı duymayan bir tedavi yöntemidir. Bonding uygulamalarında ise 6 ayda veya yılda bir cila yapmaya ihtiyaç duyulabilir. Çünkü dolgu maddesinin cilalanabilirliği porselen göre daha düşüktür. Ancak bonding uygulamaları tüm ağzın gülüş tasarımını ortalama 1 saatlik bir süre zarfında ve bazen anesteziye gerek kalmadan uygulanabilir bir yöntem olduğu için gülüş tasarımında kullanılan tekniklerden birisidir.

Zirkonyum Porselenler

Zirkonyum porselen tam estetik, full seramik kuron protez kaplama çeşitlerinden bir tanesidir. Senelerce kullanılan siyah altyapılı yani krom nikel metal alt yapılı porselenlerden daha avantajlı yöntem olarak ortaya çıkmıştır. Zirkonyum altyapının üzeri özel bir porselen ile kaplanarak krom protez laboratuar ortamında oluşturulmaktadır. En büyük avantajı da bunun Cad-cam sistemi ile yani bilgisayar freze sistemi ile el değemeden hazırlanarak hastaya uygulanabilme özelliğidir. Estetik olarak da ışık geçirgenliği özelliğinden dolayı doğal dişe en yakın en estetik görüntü zirkonyum dişle elde edilebilmektedir. Krom nikel metal alt yapılı porselenlerde ışığın geri yansıması söz konusu olduğu için daha yapay daha opak görüntü oluşmaktadır. Ama zirkonyum porselenlerde çarpan ışık kısmen emilebildiği için ve bu da orijinal dişlerde de aynen bu şekilde olduğu için en doğal görünüm zirkonyum altyapılı porselen dişlerde çok daha iyi sağlanabilmektedir.

ankara diş estetiği

Estetik diş hekimliği uygulamaları ile daha genç görünmek mümkün olabilmektedir. Yaş ilerledikçe üst dudak aşağıya doğru sarkar ve dişlerin görüntüsü azalır. Normal şartlarda genç bir gülümsemede dişlerin yaklaşık %80 lik bölümü gözükür. Yaşlı bir gülümsemede bu oran %20'ye kadar azalabilir. Gülüş tasarımı yapıldığı zaman hastaya  5-10 yaş arası daha gen görünme fırsatı sunulabilir. Böyle durumlarda var olan görüntüyü biraz daha görünebilir hale getirerek hastanın dişlerinin dudakları tarafından örtüldüğü miktar hastaya geri kazandırılarak çok daha genç bir görüntüye sahip olmak mümkün olabilir. Bazı durumlarda çok genç hastalarda diş sıkma veya çeşitli sebeplerle aşınmaya bağlı olarak dişler negatif gülümseme denilen ön dişlerin kısa arka dişlerin uzun olduğu durumlarda da biraz gülümseme yaşlı ifadeye dönüşebilir. Bu tip durumlarda da gülüş tasarımı ile hastanın daha genç ve güzel gülümsemeye sahip olması sağlanabilir.

Diş Estetiğinde İmplant Kullanımı

İmplantlar ağız içerisinde hem ön, hem arka bölgelere yerleştirilebilirler. Arka bölgelerde öncelik fonksiyonel kazanımın sağlanması şeklindeyken ön bölgeye yerleştirilen implantlarda estetik rehabilitasyonun sağlanması da öne çıkan faktörlerdendir.

İmplantlar özellikle ön bölgeye yerleştirildiğinde altından oluşacak gri metal yansımasını önlemek için zirkonyum denen beyaz metallerden faydalanılır. Zirkonyum maddesi temelinde metal olmakla birlikte beyaz renginden dolayı, üzerine uygulanan protezin altından ışık yansımasını sağlar ve tıpkı doğal diş gibi estetik görünüm sağlamaya yardımcı olur.

Diş hekimi olmayan birisinin dışarıdan baktığında hastanın ağzındaki doğal dişi implanttan ayırması mümkün değildir. Dental implantlar ağız içerisinde tıpkı doğal dişler gibi çene kemiği içerisinden ağız ortamına çıkarak maksimum derecede estetik görüntü elde edilmesine yardımcı olur.

İmplantların üzerine uygulanan protezlerde hastanın fikri de her zaman alınmaktadır. Bu aşamada, hekim ve hasta birlikte dişin formuna, rengine, şekline ve estetik görüntüsüne karar vermektedir.

Hastadaki eksik dişler eğer implant uygulanarak tamamlanacak ise, implant üzerine yapılacak olan protezlerin planlaması önceden yapılır. Bu planlama yapılırken özel bilgisayar programları ve cihazlar kullanılmaktadır. Günümüzde implant planlaması sayesinde elde edilebilecek sonuçlar daha net, açık ve kesin olarak elde edilebilmektedir.

Dişlerdeki ideal estetik görünümü sağlamada dişlerin yerleştirilme konumları cerrahi kılavuzlarla desteklenmiş implant planlamasında oldukça önem arz eden bir konudur. Zaman zaman implantın uygulanmak istediği alanda kemik yapısının yetersizliği ve uygun olmayışı söz konusu olabilir. Estetik ve ideal bir görüntüye sahip olunabilmesi için de bu gibi durumlarda, hem kemikte hem de diş etinde bazı operasyonlar uygulanması gerekebilir. 

Hastanın dişlerindeki estetik beklentiye göre implantın uygulanabilmesi için yeterli kemik oluşumu ve diş eti oluşumu sağlanabilmektedir. Gelişmiş bilgisayarlı, 3 boyutlu tomografi teknikleri ile hastanın 3 boyutlu çene görüntüsü elde edilebilmektedir. İmplantların uygulanacağı yerler programda işaretlenerek hastanın yüzüyle ve çene yapısı ile uyumlu dişlere sahip olması implant cerrahisine başlanmadan önce belirlenmiş olur.

Detaylı Bilgi Formu