whatsapp Whatsup: 0539 811 18 18

Diş Eti Estetiği (Gummy Smile)

Diş Eti Estetiği (Gummy Smile)

Diş estetiği kişilerde hoş ve çekici bir gülümseme, yüz ile uyumlu bir görsellik oluşturmak için yapılan uygulamaların tamamına verilen isimdir. Güzel bir gülüş için beyaz ve düzgün dişlerin yanında orantılı, makul boyutta dişetleri de gerekmektedir. Pembe estetik adı verilen dişeti operasyonlarında rengi, şekli ve boyutu ile kusursuz ve dişlerle de uyumlu dişetleri oluşturmak amaçlanır. İnsanların hoşuna giden bir gülümsemede dişler ve dişeti uyum içindedir; boyut olarak da sırıtan, rahatsız eden bir görsellikten uzaktır. Dişe yapışan, açık pembe renginde olan, parlak ve düzgün dişetleri sağlıklı aynı zamanda da güzel görünür. Dişeti estetiği mükemmel bir gülümsemenin anahtarı olan dişetleri üzerinde çalışır

Dişeti Estetiği Nasıl Yapılır?

Dişeti Estetiği Nasıl Yapılır?

Dişeti üzerinde çalışılırken, uzunluğuna veya kısalığına, şekline aynı zamanda da ağız açıldığındaki konumuna dikkat edilir. Hoş bir gülümseme için dişetleri kesilebilir, küçültülür veya boyu uzatılabilir. Bu uygulamalara gingivoplasti ya da gingivektomi denmektedir. Arzu edilen gülümsemeye kavuşabilmek için dişler üzerinde herhangi bir operasyon yapılmasa bile dişetleri şekillendirilebilir. Hastanın gülümserken ki estetik görüntüsünü bozan dişetleri bahsi geçen işlemler sayesinde daha makul bir görüntüye kavuşur. Böylece daha güzel bir gülümseme elde edilir.

En estetik gülümseme diş, dişeti, dudak ve çenenin bir uyum ve harmoni içinde olduğu, dişetinin makul ölçülerde göründüğü gülümsemedir. Bunu sağlayabilmek için dişetlerine çeşitli cerrahi müdahaleler yapılır. Dişetleri sağlıklıysa rengi açık pembedir, hafif pütürlü ve parlak bir görüntüsü vardır. Yine dişeti kanamaları da hoş olmayan bir görselliğe sebep olduğu gibi aynı zamanda da sağlıksız diş etlerinin göstergesidir. Eğer diş etlerinde herhangi bir hastalık, kanama veya kızarıklık varsa ilk önce bu rahatsızlıklar tedavi edilmeli; diş taşları temizlenmeli daha sonra estetik incelemelerde bulunulmalıdır.

Dişeti Estetiği Uygulamaları

Dişeti Estetiği Uygulamaları

Hoşa giden bir gülüş elde etmek için beyaz estetik kadar pembe estetik adı verilen ağız içindeki yumuşak dokuların estetiği de önemlidir. Çünkü sadece dişler değil dişetinin uyumu da gülümsemeyi doğrudan etkiler. Yumuşak doku yenilenmesi, klinik açıdan önemli olduğu gibi yumuşak dokuyu sarmalayan diğer yapıların, dişlerin ve ağız içindeki kısımların durumu da gülüş estetiği açısından aynı derecede öneme sahiptir. Ciddi ve doğru bir çalışma için sınırlar iyi bir şekilde belirlenmeli tüm sorunlar en doğru bir şekilde tespit edilerek başarılı bir sonuç elde edilmelidir.

Dişeti operasyonlarına eğer problem varsa porselen yapımı da eşlik edebilir. Ama dişlerde genel olarak bir sorun yoksa ve gülüşü bozan sadece diş etlerinin boyutu veya şekli ise gingivektomi ya da gingivoplasti adı verilen operasyonlarla dişetlerindeki bu problemler kolaylıkla giderilebilir.

Detaylı Bilgi Formu