whatsapp Whatsup: 0539 811 18 18

Diş Protezleri

Diş Protezleri

Protez diş tedavisi normal dizimdeki dişlerimizi kaybettiğimiz noktada eksik dişlerin tekrar yerine getirilmesi yada tamamen eksik dişlerden dolayı dezavantajların önüne geçebilmek için, konuşma yetisinin geri gelmesi, çiğneme yemek yeme, kabiliyetinin geri gelmesi ve yanak çöküntülerinin giderilmesi için estetik görünüme tekrar kavuşabilmek için geçmişi çok eski yıllara dayanan ve çok faydalı bir bilim dalıdır.

Kaç çeşit protez diş tedavi yöntemi vardır?

Kaç çeşit protez dişŸ tedavi yöntemi vardır?

Protez diş çeşitleri sabit protezler ve hareketli protezler olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Sabit protezler bir yada birden fazla diş boşluğunu restore edilebilmesi için kullanılan kron ve köprü protezlerden oluşmaktadır. Bu kron ve köprü protezler kendi aralarında metal alt yapılılar ve metal desteksiz yani full porselen tam estetik kron ve köprü protezler olmak üzere kendi aralarında ayrılabilirler. Hareketli protezler tam dişsiz Damak protezler ve kısmi dişsiz parsiyel protezler olmak üzere kendi aralarında bölümlere ayrılabilir.

Protez Diş Nasıl Yapılır?

Protez diş uygulamasının avantajları nelerdir?

Protez diş uygulamasının avantajları nelerdir?

Protez diş uygulamasının en önemli avantajı diş eksikliklerinden dolayı oluşmuş yemek yeme fonksiyonlarındaki bozuklukların önüne geçilmesini sağlamaktadır. Eksik dişlerden dolayı iyi yemek çiğneyememe ve bundan dolayı oluşabilecek sindirim sistemi bozukluklarının da önüne protez dişler ile geçilebilmektedir. Aynı zamanda estetik gülüş ve görünüşü protetik dişler ile tekrar kazanabilmek mümkündür. Eksik dişlerden dolayı oluşan fonetik bozukluklar kelimeleri konuşurken iyi çıkaramama, dili ağızda yuvarlama gibi konuşma bozukluklarının da protetik tedavi ile önüne geçilmiş olur.

Protezlerin Bakımları Nasıl Yapılmalıdır?

Protezlerin Bakımları  Nasıl Yapılmalıdır

Hareketli protezler, total ve bölümlü olanlar, kendi özel kutularında saklanmalıdır. Protezler çıkarıldıktan sonra ince ve yumuşak kılları olan bir fırça yardımı ile sabun veya macunla fırçalanmalıdır. Dilenirse protez bakımı için satılan jellerden de yararlanılabilir. Kısa ve sert kıllı fırçalar protezlerin yıpranmasına sebep olur. Protezler çıkarıldıklarında yine nemli bir ortamda bulundurulmalıdır. Kutusuna koymadan önce nemli bir bezle silebilir veya ıslayabilirsiniz. Protezler sıcakla direkt temas halinde olmamalıdır, yoksa protezin malzemesi deforme olur.

Protezlerde biriken yemek artıkları ömrünü kısaltmaktadır. Bu nedenle her yemek sonrası temizlenmelidir. Özel olarak üretilen tabletlerden de haftada bir olmak şartıyla yararlanabilirsiniz. Protezler basınçtan uzak tutulmalı ve düşürülmemelidir. Çünkü kırılabilirler. Düşme ihtimalini ortadan kaldırmak amacıyla kaymaması için temiz bir havlu veya peçeteden yararlanabilirsiniz. Protez kullanırken yılda bir defa hekim kontrolünden geçmeni proteze bağlı olarak gelişen yaralanmaları da engelleyecektir. Protez çıkarıldıktan sonra ağız içinin uygun bir malzeme ile temizlenmesi hijyen açısından önemlidir.

Yaşlanınca tüm dişleri çektirip protez yaptırmak doğru mudur?

Yaşlanınca tüm dişleri çektirip protez yaptırmak doğru mudur?

Eğer ki dişlerimiz sağlıklıysa ve dişlerde herhangi bir sorun yoksa ağız bakımı da yeterli ise özellikle sigara kullanılmıyorsa çok çok ileri yaşlara kadar sağlıklı dişlerle bir bireyin hayatını deva ettirmesi mümkündür. Dolayısıyla dişlerde herhangi bir sorun yoksa dişlerin çekilmesi de söz konusu değildir. Sadece ileri yaşlarda eksik dişleri tekrar restore edebilmek için ya da eksik dişlerin yerini protezlerle restore etmek için ileri yaşlarda bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Bunlarında önüne gerekli tedaviler ile geçilebilir.

Detaylı Bilgi Formu