whatsapp Whatsup: 0539 811 18 18

Dişeti Manikürü (Gingivoplasti)

Dişeti Manikürü (Gingivoplasti)

Diş estetiğinde en önemli nokta dişetlerinin yapısı, boyutları ve dişlerle olan uyumudur. Çünkü dişetinin fazla görünmesi, düzensiz olması estetik bir gülüşü de etkilemektedir. Dişetinin fazla görünmesini gülümsemeyi çirkinleştirir, dişleri daha kısa gösterir. Genellikle yanlarda bulunan küçük azıların tutunduğu dişetleri daha fazla göründüğü için burada var olan bir düzensizlik gülümsemenin de bozulmasına yol açar. Dişetleri yapışık dişeti ve serbest dişeti olmak üzere iki kısımdır. Yapışık olanlar kemiğe yapışık olan bölüm, serbest dişetleri ise tırnak girişlerinde olduğu gibi diş etlerinin başladığı, yapışık olmayan kısımdır. Dişeti restorasyonu bu kısımda yapılmakta buradaki etler kısaltılarak estetik bir gülümseme elde edilmektedir.

Diş Eti Düzenlenmesinin (Gingivektomi) Avantajları

Diş Eti Düzenlenmesinin (Gingivektomi) Avantajları

1. Dişlerle dudak arasındaki harmoni için gereklidir. Çünkü gülümseme esnasında dişetlerinin görüntüsü önemlidir.

2. Dişeti boylarının uyumlu olmaması, dişeti sıralaması ve buradaki düzensizlikler dişlerin bazılarının olduğundan kısa bir kısmının ise olduğundan uzun görünmesine yol açar. Estetik bir görsellik için dişetleri aynı boyutta ve dizilimde olmalıdır.

3. Dişlerin sıralanması düzenli olmalı ve her diş olması gerektiği yerde bulunmalıdır. Bunu yaparken bu kısımlara ait dişetlerinin de uyumlu olması gerekir.

4. Dişeti, dudak ve dişler arasında yenileme çalışmaları ve bu bölgede yapılacak iyileştirmeler daha olumlu ve güzel bir gülümseme sağlar.

Gingivektomi, estetik diş hekimliği uygulamalarındandır ve dişetlerinin dişlerin dizilimine ve durumuna göre kısaltma veya uzatma işlemidir. Periodontol ameliyat olarak da bilinen bu yöntem, estetik beklentilerin yanında dolgu ve kuron yapımında, diş hastalıklarında da kullanılmaktadır. Bu işlem öncesinde diş plakları temizlenmeli, diş üzerindeki tartar yok edilmeli ve diş uygulamaya hazırlanmalıdır. Daha sonra dişetleri uyuşturularak dişetleri için planlanan restorasyonlar bu iş için hazırlanmış özel cerrahi malzemeler yardımıyla yapılır ve şekil verilir. Gingivektomi yaklaşık bir saat, Gingivoplasti ise birkaç dakika içinde gerçekleştirilir.

Diş Eti Uygulaması Sonrasında Yapılması Gerekenler

Diş Eti Uygulaması Sonrasında Yapılması Gerekenler

Gingivektomi ve gingivoplasti uygulamasından sonra dişe özel bir bandaj konulur ve bu bandaj yaklaşık 10 gün boyunca dişetleri üzerinde kalır. Bu süre zarfında sert besinlerden kaçınılarak yumuşak yiyeceklere yönelmeli; eğer gerekiyorsa ağrı kesici ilaçlar veya ağız gargarası alınmalıdır. Bandaj dişetlerinde bulunduğu sürece temizleme işlemi yapılmaz, yani fırçalanmaz. Fakat geri kalan bölümler temizlenebilir. Bandaj çıkarıldıktan sonra yumuşak uçlu bir fırça ile dişler fırçalanmalıdır, fırçalama esnasında kanama olabilmektedir. Bandajların çıkarılma süresi  bir hafta ile 10 gün arasında değişmektedir.  Bunu takip eden bir ay içerisinde dişetleri tamamen istenen görüntüye ulaşır. Tam bir iyileşme ise 3 ayı bulabilmektedir.

Detaylı Bilgi Formu