whatsapp Whatsup: 0539 811 18 18

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Dişlerin görüntüsü soysal hayatımızda çok önemlidir. Kişi hakkında fikir verir. Bazen çok aşınmış dişler daha gergin bir görüntü verebilir. Ön dişlerin biraz daha iri ve önde olması daha çekici bir görüntü sağlayabilir. Dolayısıyla gülüş tasarımında sosyal statünün büyük bir önemi vardır. Hastanın kişiliğine, sosyal durumuna, kişilik yapısına bakarak gülüş tasarımı yönlendirilebilir.

Estetik diş hekimliği, dişlerde bulunan bozuklukların ve sorunların yol açtığı problemleri gidererek sağlıklı bir görsellik ve estetik bir gülüş oluşturmayı amaçlayan, genel diş hekimliği alanına girmekle birlikte birtakım temel prosedürlerin de uygulandığı diş hekimliği alanıdır. Estetik diş hekimliğinde en son teknolojik gelişmeler ışığında belirlenen özel metotlarla birlikte, bilgisayar odaklı cihazlar ve teknolojik materyaller kullanılmaktadır. Bütün bunların yanında bazı özel cihaz ve aletler de kullanılmakla birlikte tüm bu teçhizatın faydalı olabilmesi elbette uygulamayı yapacak olan hekimin ve yardımcı teknisyenlerin de maharetleri ile doğrudan ilgilidir.

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Günümüzde estetik diş hekimliği oldukça rağbet gören ve kullanım alanı geniş bir bölümdür. Ülkemizde diğer gelişmiş ülkelerde uygulanan tüm yöntemler kullanılmaktadır. Peki, estetik diş hekimliği hangi alanları kapsar? Porselen laminalar, porselen kaplamalar, dişlerde estetik görüntü oluşturmak için yapılan tüm uygulamalar, diş beyazlatma operasyonları, inley-onley dolgular, köprüler estetik diş hekimliğinin kapsama alanı içerisindedir. Burada amaç dişlerinizdeki problemleri gidererek, sizin istekleriniz doğrultusunda hastaya daha parlak, sağlıklı ve görsel açıdan da güzel bir görüntü oluşturabilmektir. Dişlerinizin yüzünüzle uyumlu olmasına ve en doğal görüntüyü yakalamaya çalışılır. Bütün dişlerin eksik olduğu vakalarda porselen diş yapımı kolay olmakla birlikte tek veya iki diş eksikliklerinde dişlerin birbirine benzer olarak yapılması ve ayarlanması nispeten daha zor olabilmektedir.

Güzel bir gülüş için en önemli faktör elbette ki dişlerdir. Dişler, birbirleri ile uyum içindedir ve onları çevreleyen ağız içi yumuşa dokusuyla da bir birliktelik oluşturur. Bu nedenle dişler üzerinde yapılacak her uygulamada anatomik yapı ve diş yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. En doğal ev estetik gülüş oluşturulurken, yüz yapısı, hatların kenarları, yaş, cinsiyet, gülüş simetrisi, dişlerin dizilişi, sayısı ve rengi, dudak yapısı göz önünde bulundurulmalıdır.  Diş estetiğinde önemli olan kişiye en çok yakışan, en doğal ve estetik dişlere ulaşma ve kişinin çekinmeden, özgürce ve rahatça gülümsemesine olanak vermedir.

Gülüş Tasarımı Uygulaması

Gülüş Tasarımı Uygulaması

Gülüş tasarımı yapılırken bahsi geçen faktörler incelendikten sonra dişlerin formu oluşturulur ve yapay diş yapım aşamasına geçilir. Bütün bu işlemler gerçekleştirilirken önemli olan sağlıklı diş etleri üzerinde uygulamanın yapılmasıdır. Eğer diş etlerinde herhangi bir sorun varsa önce bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir. Diş etlerindeki simetri, diş yapımında da önemlidir. Çünkü simetrik diş etleri üzerinde simetrik dişler oluşturulacaktır. Estetik diş hekimliğinde, laminate ya da zirkonyumların yanında kompozitler de oldukça yoğun olarak kullanılır. Kompozitler doğal sonuç vermesi ve dişlerin kesilmeye gerek kalmadan onarılmasını sağladığı için tercih edilen bir uygulama olmuştur.

İdeal Gülüş İçin Kullanılan Malzemeler

İdeal Gülüş İçin Kullanılan Malzemeler

İdeal gülüş için kullanılan malzemeler mümkün olduğunca doğal görüntü vermelidir. Bu yüzden çok tercih edilen laminate denilen takma tırnak şeklindeki porselenlerdir. Bunlar diş minesini taklit etme özelliğine sahip oldukları için çok doğal görüntü vermektedirler. Aynı şekilde full seramik altında metal veya ışığı geçirmeye engel olabilecek herhangi bir madde bulundurmayan porselen türleri en çok tercih edilen malzemeler arasında yer almaktadır. Bonding çalışmalarında kullanılan maddelerde doğal görüntüyü verir ancak parlaklık açısından laminate veneerler kadar parlak değildirler. Hastanın kendi dişi en güzelidir. Eğer kendi dişlerinde şekil sorunu yoksa kendi dişlerini beyazlatarak elde edilen sonuç çok daha doğal ve güzel olabilmektedir.

Detaylı Bilgi Formu