whatsapp Whatsup: 0539 811 18 18

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı

Daha estetik bir gülüş oluşturmak için ortaya çıkan gülüş tasarımı diş, dudak ve diş etlerinin birbirileri ile uyumlu bir şekilde görünmesi sağlanarak daha hoş bir gülümseme elde edilmesi işlemidir. Kadınlarda öndeki iki diş daha uzundur. Erkekler de ise dişler homojen bir dağılım gösterir. Bundan yola çıkan hekimler diş ve dişetinin orantısını, şeklini ve boyutunu inceleyip ortaya çıkan problemleri çözerek gülüş tasarımını gerçekleştirirler. Gülüş tasarımına başlarken diş hekimi, hastanın özelliklerini kaydederek ten renginden, yüz şekline ve dudak biçimine kadar birçok veriyi göz önünde bulundurur. Hastaya ait diş kayıtları, diş boyutları ve birkaç diş dizilimi üzerinde duran uzmanlar, elde ettikleri verileri laboratuvar ortamına aktarır.

gülüş tasarımında oranlar

Gülüş tasarımı önce dijital ortamda gerçekleştirilir. Böylece daha hiçbir uygulama yapılmadan hasta bilgisayar destekli programlar sayesinde nasıl bir gülüşe sahip olacağını önceden görebilmektedir. Gülüş tasarımı yapılırken hasta ile hekim arasında ortak çalışmalar yapma ve beklentileri doğru ifade edebilme oldukça önemlidir. Bu yüzden ilk muayenede istekler ve beklentiler bunların yanında elde edilebilecek sonuçlar doğru değerlendirilmelidir.

Gülüş Tasarımı Uygulaması

gülüş tasarımı nasıl uygulanır

  • Gülüş tasarımı yapılmadan önce hastanın ağız ve diş sağlığı kontrol edilerek varsa çürükler ya da ağız/diş/dişeti hastalıkları tedavi edilir.
  • Daha sonra dişetinin gülümseme esnasında görünen kısmına bakılarak diş estetiği açısından durumu değerlendirilir. Genel olarak gülüş tasarımının en önemli noktası dişetleridir. Hatta denilebilir ki dişeti estetiği gülüş tasarımının temel noktasıdır. Dişetinin gülümserken görünmediği vakalarda sadece dişetinin sağlıklı olup olmadığı kontrol edilir.
  • Dişler arasında bulunan boşluklara ve dişetlerine dişlerin giriş şekillerine bakılır.
  • Genel olarak dişlerin dokusu, yapısı, özellikleri; boyutları, gülümserken görünen kısımları, dişlerin karakteri ve formları incelenir.
  • Dişlerdeki kesici kenarların dudak ve ağız ile durumuna ve orantısına bakılır. Yine dudak yapısı, dudakların dişlerle orantısı, alt dudakla dişler arasındaki simetri incelenir.
  • Bunların yanında hastanın yaşı, yüz şekli, yüzünün yapısı, karakteristik özellikleri de dişlerin yapısı ve özellikleri ile birlikte incelenir ve değerlendirilir.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı göze hoş gelen ideal bir gülümseme oluşturabilmek ve estetik bir görüntü elde edebilmek amacıyla, yüz, yanak ve dudaklarla dişlerin uyumlu olmasını ve orantılı görünmesini sağlamak amacıyla yapılan uygulamaların tümüdür. Bu uygulamalar yapılırken şunlara dikkat edilir:

nicolas cage

Ön değerlendirme konsultasyonu

Hastanın hekimiyle ilk randevusudur. Burada hekim hasta ile tanışarak, beklentilerini öğrenir ve problemler belirlenir. Bu randevuda hasta olabildiğince sakin bir şekilde konuşmalı ve soğukkanlı olmalıdır. Beklentilerin gerçeklerle uyum içinde olması da önemlidir. Çünkü isteklerin bilimsel verilerle uyuşmaması hayal kırıklığı yaratacaktır. Yine hastanın gülümsemesinin, yüz şeklinin, kapalı ve açık halde ağız biçiminin fotoğrafları bu randevuda çekilir. Bunların yanında alt-üst çene modelleri, dişlerin renk kayıtları, panoramik röntgen de bu ilk buluşmada alınmaktadır.

Tedavi seçeneği sunumu

Alınan veriler ve yapılan incelemeler sonucunda en doğru yönteme karar verilir. Bunu yaparken hastanın yaşı, ten rengi ve diş yapısı göz önünde bulundurulmaktadır. Dişlerin nasıl olması gerektiğine karar verilerek geçilecek aşamalar ve ücret konusunda hasta bilgilendirilir. Yine hasta ile çekilen fotoğraflar ve bilgisayar ortamına aktarılan modeller üzerine konuşulur. Onun beklentileri de göz önünde bulundurularak yöntemler üzerinde tartışılır.

Tedavi Planı

tom cruise

Tedavi planına karar verildiği aşamadır. Tedavi planını hastanın ekonomik düzeyi ve kültürel yapısı etkileyebilmektedir. Sosyo-kültürel ve ekonomik durum da ortaya konularak hasta için en doğru ve etkili yöntem belirlenir. Diş hekimi hastasına süreç hakkında bilgi verir.

Detaylı Bilgi Formu