whatsapp Whatsup: 0539 811 18 18

İmplant

İmplant

İmplantlar titanyum denilen bir maddeden yapılmışlardır. Titanyum doku dostu bir malzemedir. Herhangi bir yan etkisi ve alerjen etkisi yoktur. Cerrahi sırasında da yapılan işlemler son derece hahif ve kibar bir cerrahi ile yapılmaktadır. Dolayısı ile herhangi bir yan etkisi olan bir işlem değildir. Uzun yıllardır yapılan araştırmalar sonucunda buna karar verilmiştir. 1960 lı yıllarda yurtdışında denenmiş ve titanyumdan yapılan implantlar kullanılmaya başlanmıştır. Hala daha titanyumdan başka rahatlıkla uygulanabilen bir malzeme yoktur. Dolayısı ile hastalar implantın malzemesine de rahatlıkla güvenerek tedavilerine karar verebilirler.

İmplant Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

İmplant herkese rahatlıkla yapılabilir, yeter ki hastanın kemik gelişimi gerçekleşmiş olsun. Bu da yaklaşık 18 yaşlarına tekabül eder. 18 yaşından sonra herkese rahatlıkla uygulanabilir.

Önemli olan ağızdaki kemik miktarı, hacmi ve derinliğinin implant tedavisi için elverişli olabilmesidir. Günümüzde kemik miktarının yeteri olmadığı durumlarda kemik tozu ile hastanın ağzında yeterli kemik hacmi sağlandıktan sonra implant uygulamaları da yapılabilmektedir.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant Nasıl Yapılır

İmplant işlemleri lokal anestezi ile uygulanır. Genellikle tek veya birkaç implant vakalarında lokal anestezi uygulanır. Burada genel olarak hastanın özel isteği, çok fazla sayıda implant uygulanacak ise yada kemik grafiti işlemi yapılarak, yapay kemik uygulaması yapılacak ise o halde genel anestezi de tercih edilebilir. Ama genel olarak uygulamanın %95 i lokal anestezi altında gerçekleşmektedir.

Uygulama Yerleri Nerelerdir?

Diş implantları eksik diş olan ve diş kaybı olan he bölgeye uygulanabilir. Bu bir diş te olabilir. Bir diş kaybında bir implant şeklinde de yapılabilir. Veya birkaç diş kaybında birkaç implant şeklinde yapılabilir veya köprü uygulanabilir. Eğer hastanın hiç dişi yoksa sayısı fazlalaştırılarak implant uygulanabilir. İstenilen şekilde sabit veya takılıp çıkartılmalı şekilde implantlar uygulanır, beklenir ve sonrasında da protez aşamasına geçilebilir.

Yüksek tansiyon hastalarına uygulanabilir mi?

İmplant cerrahisinden önce hastalar ön muayeneden geçirilir. Bu muayene sırasında alınan anamnez ile hastaların sistemik bir takım rahatsızlıkları olup olmadığı takip edilir. Yüksek tansiyon da sistemik bir hastalıktır. Hastalardan istenen tedaviden önce ve bu süreçte kullandığı ilaçlarla hastanın tansiyonunun kontrol altına alınmasıdır. Kontrol altına alınan tansiyondan sonra tedavi yapılır ve hasta sağlıklı dişlerine kavuşur.

İmplant Diş Güvenilir midir?

İmplant Diş Güvenilir midir

İmplant artık her geçen gün herkese uygulanabilen bir işlemdir. Gün geçtikçe de uygulanma sıklığı artmaktadır. Son derece güvenli bir işlemdir. Eğer bir diş kaybediliyor ise ve o bölgeye herhangi bir işlem uygulanmaz ise o bölgedeki kemik kaybı oluşur. Kemik erimesi gerçekleşmemesi için, o bölgeye uygulanan implantla yapay kök olacağından kemiğin kaybolmaması ve protez diş yapılması için mükemmel bir işlemdir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Tedavi

İmplant, gebelik döneminde uygulanması çok düşünülmeyen bir işlemdir. Aslında gebelik döneminde hasta hemen hemen hiçbir cerrahi işlemle karşılaştırmamalıdır. Ancak hastanın genel durumu iyi ise ve çok acil bir işlem yapılmak durumunda ise, diş çekimi yapılmak durumunda ise bu durumda ise implant yerleştirilebilir. Burada hasta ve hekimin uyumu çok önemlidir.

Bunun dışında süt verme dönemlerinde implant tedavisi yapılabilir. Yalnız uygulama sırasında hasta anestezi altında olacağından, birkaç saatlik sürede süt vermemesi istenir. Onun dışında süt veren annelere de rahatlıkla uygulanabilen bir yöntemdir.

İmplant günümüzde oldukça rağbet gören bir tedavi yöntemidir. Bunda sağlamlığı ve dayanıklılığının yanı sıra, uzun ömürlü ve güvenilir olmasının da payı büyüktür. Diğer bir avantajı ise diğer komşu dişlere zararı olmamasından dolayıdır. İmplant sadece kaybedilen dişin boşluğuna yapılır ve diğer tedavi yöntemleri gibi komşu dişleri aşındırmayı gerektirmez. Çünkü köprü gibi tedavi yöntemlerinde protez diş diğer dişlerden destek aldığından sağlam dişler de zarar görebilmekteydi.

Hareketli protez kullanan hastalar birçok zorlukla karşılaşmaktaydılar. Bunlardan bazıları çiğneme ve yutma zorluğu, aralara kaçan yiyeceklerden dolayı çürüme veya rahatsızlık hissi, konuşma bozukluğudur. Halbuki implant kullanımı tüm bu rahatsızlıkları ortadan kaldırmaktadır. Yine ağız hijyenini kolay bir şekilde yapılmasını sağlamanın yanında hareketli protezlerdeki his kaybını ve kullanım zorluğunu da ortadan kaldırmaktadır.

Yine implantlar uzun ömürlüdür. Sizi 5 yılda bir tekrar aynı uygulamayı yapma zorunluluğundan kurtarır. Kişi sağlam dişlerini kaybetmeden ve çene kemiğine zarar vermeden orijinal dişlere kavuşur. Diğer bir avantajı ise estetik görüntüsüdür. Doğal dişlere benzeyen implantlar, size estetik bir gülüş sağlar ve psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olarak kendinize olan güveninizi de geri getirir.

İmplant tedavisinin toplam süresi ne kadardır?

İmplant tedavisinin  toplam süresi ne kadardır?

İmplantların yerleştirilmesi hastadan hastaya değişebilmektedir. Hastanın kemik ve çene yapısına bağlı olmakla birlikte genellikle her bir implant yaklaşık 10-15 dakikalık bir süre içerisinde yerleştirilmektedir. İmplantlar yerleştirildikten sonra yaklaşık 2-3 aylık bir süre implantın ağza uyum sağlanması için beklenir daha sonra protez diş yapımına geçilir; bazı durumlarda implantların yerleştirilmesinden hemen sonra protez de yapılabilmekle birlikte bekleme süresi önemlidir ve günümüzde hemen hemen her hekim bu süreyi geçirdikten sonra protez yapımına geçer.

Sadece diş hekimliğinde değil diğer bazı tıbbi bölümlerde de kullanılan implantlar dişlerdeki köklerin görevini üstlenir. Yine çiğneme esnasında hissedilmemesi ve görünüş itibariyle de fark edilmemesi açısında oldukça tercih edilmektedir.

Köprü uygulamasıyla diş implantı arasındaki fark nedir?

Eskiden diş eksikliği olan bölgelerde prototip tedaviler, özellikle köprüler uygulanırdı. Tek diş eksikliğinde ya da birkaç diş eksikliğinde dişlerden destek alarak protezler yapılıyordu. Fakat sağlam dişlere bir takım kesilmeler sonucunda zarar verilmiş oluyordu. Oysa şimdi implant uygulandıktan sonra yandaki komşu dişlere asla zarar verme ve sadece kemik desteği ile uygulanan bir işlemdir. Dolayısıyla komşu dişler ile son derece uyumlu son derece sağlıklı ve onlara zarar vermeyen, hatta kemik desteği kaybolmadığı için fayda sağlayan bir sistemdir.

İmplant uygulanırken ağrı olur mu?
İmplant uygulanırken ağrı olur mu?

Diş implantı cerrahisi sırasında yapılan işlem lokal anestezi altında yapılmaktadır. Birkaç implant yapıldığında lokal anestezi uygulanır ve hasta hiçbir şey hissetmez. İmplant sonrasında da uygulanacak hekim tavsiyeleri ile ağrı hemen hemen hiç olmaz. Genel anestezi yapılan hastalar da implant cerrahisi sonrasında hemen hemen hiç ağrı duymazlar.

Detaylı Bilgi Formu