whatsapp Whatsup: 0539 811 18 18

İnley ve Onley Porselen Dolgular

İnley ve Onley Porselen Dolgular

İnley ve onleyler diş hekimliğinde alternatif yöntemler olarak bilinir. Diş tamirinde, kaybın kuron yaptırılacak kadar büyük olmadığı veya dolgu yapabilecek kadar diş yapısı bulunmadığı vakalarda kullanılmaktadır. Daha geniş alanlarda onley kullanılırken küçük problemlerde ise inley uygulanır. Genellikle uzun ömürlü olan bu yöntem hastanın diş hijyenine ne kadar dikkat ettiğine, işlemin yapıldığı materyalin cinsine, çiğneme kuvvetine, dişin yapısına göre uzun yıllar kullanılabilir. İnley ve onley dolgular laboratuvar ortamında hazırlanmaktadır. Oldukça dayanıklıdır; uygulandığı bölgedeki dişlerle ve ağız yapısı ile uyumludur.

İnley ve Onleyler Nasıl Yapılır?

İnley ve Onleyler Nasıl Yapılır?

İşlem birkaç seansta bitmektedir. Özellikle laboratuvar incelemesi ve çalışması gerektirdiğinden bu süre uzayabilir. İlk aşamada dişteki problem giderilir ve çürük olan bölge temizlenir. Daha sonra diş ölçüsü alınarak geçici dolgu ile temizlenen bölge kapatılır. Alınan ölçüye göre yapılan inley ve onley dolgular, ikinci randevuda geçici dolgu çıkarılarak özel olarak üretilen bir yapıştırıcı yardımıyla yapıştırılır. Son olarak cilalanan dolguya son şekli verilir.

Dişte çeşitli nedenlerden ötürü kayıplar, di eksilmeleri veya doku azalması meydana gelebilir. Bu sebebplerin başında kanal tedavisi, travma ve çürükler gelmektedir. Madde kaybı yaşanan bölgeye komşu olan dişlere zarar vermeden, sadece boşluk olan kısmı kapatan inley ve onley dolgular, laboratuvarda kuvvetlendirilmiş kompozitlerden yapılan bir dolgudur. Bu yöntemin en büyük özelliği sağlam dişlere tıpkı laminate veneerlerde olduğu gibi zarar vermemesidir. Estetik görüntüye önem veren ve özellikle arka dişlerdeki koyu metal renkten rahatsız olan kişiler genellikle bu yöntemi tercih eder. Aynı zamanda diğer dolgulara göre daha hızlı ve etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Yine laboratuvar ve bilgisayar destekli olması sonucun kalitesini artırmakta ve mükemmel bir uyum sağlamaktadır. Oldukça sağlam olan bu dolgular, çiğneme baskısına, ısırma kuvvetine karşı dayanıklıdır. Yine beyaz rengi doğal görünmesini sağlar; aynı zamanda kırılmaları ve çıkmaları önleyen bir yapısı vardır.

İnley ve Onleyler Hangi Durumlarda Yapılır?

İnley ve Onleyler Hangi Durumlarda Yapılır?

Porselen dolgu, genellikle çok fazla diş kaybının meydana geldiği durumlarda uygulanır. Sağlıklı dişlerin korunmasını ve gereksiz yere aşınmasını önlemek amacıyla geliştirilmiş bir yöntemdir. Amalgam dolgulara göre hem daha estetik hem de daha kullanışlıdır. Bu dolgular ile doğala en yakın sonuçlar alınır. Yine cilalama teknikleri de dişte meydana gelecek renk değişmelerini önlemektedir. Dışarıdan bakıldığında dolgu olduğu anlaşılamayan, oldukça tabii ve başarılı bir yöntem olan inley ve onley, düzenli diş hekimi kontrolleri ve uygun bakımla uzun yıllar başarılı bir şekilde kullanılabilmektedir.

Detaylı Bilgi Formu