whatsapp Whatsup: 0539 811 18 18

Kompozit Lamine

Kompozit Lamine

Teknolojik gelişmelerden etkilenen diş hekimliği diş minesine oldukça yakın olan kompozitler üretmektedir. Ön grup dişler bu kompozitlerle kaplanarak bazı estetik ve yenileme işlemleri gerçekleştirilir. Deformasyona uğramış dişlere özel bir yapıştırıcı ile eklenen bu kompozitler sayesinde dişler hem daha estetik görünmekte hem de ağız içi ile uyum sağlanmaktadır. Kompozit dolgu denilen beyaz sıvılardan yapılan bu materyal laboratuvarlarda da hazırlanabilir. Genellikle tek seansta gerçekleştirilen bu yapıştırma işlemleri bazen laboratuvar çakışmalarına ayrılan süreçle birlikte birkaç seansı da bulabilmektedir.

Dişlerdeki renk değişmeleri, yapısal bozukluklar, form kayıpları sonucu kompozit veneerler kullanılabilir. Aslında kullanılacak porselenin yapısını ve özelliklerini, bitirme zamanını, sosyo ekonomik ve kültürel farklılıklar belirler.

Hangi Durumlarda Uygulanır?

Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kompozite laminete birçok diş probleminde kullanılabilir. Bunlar arasında özellikle renk değişiklikleri ve şekil bozuklukları gelmektedir.

  • Diestama adı verilen diş aralıklarını kapatmak için.
  • Çeşitli sebeplerle kırılan, deforme olan ya da özelliğini kaybetmiş dişleri tekrar sağlıklı bir görüntüye kavuşturmak için
  • Çeşitli işlemlerden geçmesine rağmen bir türlü beyazlamayan inatçı diş lekelerinde
  • Ön dişlerde görülen çürüklerde ve görüntüyü bozan büyük dolgularda
  • Ortodontik tedaviyi kabul etmeyen çapraşıklık sorunu yaşayan kimselerde
  • Dişteki şekil bozukluklarında veya diş görüntüsünden hoşlanmayan ve farklı bir görsellik arzulayan kişilerde
  • Gülüş estetiği oluşturulmak istenen hastalarda
  • 18 yaşını bitirmiş ve daha estetik bir gülümsemeye sahip olmak isteyen bireylerde bu yöntem kullanılabilir.

Laminete Tedavisinden Kimler Yararlanabilir?

Laminete Tedavisinden Kimler Yararlanabilir?

Genellikle 18 yaşını bitirmiş kişilere uygulanan bu yöntem ciddi diş gıcırdatma problemi yaşayan veya dişlerine psikolojik rahatsızlığından dolayı zarar veren kişilerde de özel onayla yapılabilmektedir. Eğer dişlerde düşme veya vurma sonucu kırıklar oluşmuşsa 18 yaşını beklemeden de laminete tedavisi gerçekleştirilebilir. Fakat bu yaştaki çocuklarda yöntemin uygulanmasına diş hekimi karar vermelidir.

Kompozite Laminete Dişe Nasıl Tutunur?

Bal peteği görünümünde olan diş minelerindeki bu peteklerin içi boşaltılarak kompozit malzemenin tutunabileceği bir yapıştırıcı ile doldurulur. Böylece lamineteler binlerce bağlantı noktasından dişlere tutunmuş olur. Bu da sağlamlığını ve dayanıklılığını artırır.

Laminete Tedavinin Klinik Uygulama Aşamaları Nelerdir?

Laminete Tedavinin Klinik Uygulama Aşamaları Nelerdir?

Dişin üzerinde bulunan artıklar özel, flour içermeyen bir madde ile temizlenir. Mine dokusuna zarar vermeyen bir yapıştırıcı diş minesine doldurulur böylece diş kompozite hazırlanmış olur. Şekil değiştirebilecek şekilde üretilen kompozitler akışkan haldedir, dişe yapıştırılırken şekil verilerek dişe uyumu sağlanır. Daha sonra malzemenin sertleşmesi için beklenir ve bu işlem özel bir ışık yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Sertleşme sağlandıktan sonra özel fırça ve zımpara yardımıyla son şekli verilir. Kompozit yapıştırıldıktan sonra 24 saat hiçbir şey çiğnenmemeli ve bir hafta sonra da diş hekimince dişler kontrol edilmelidir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlem gerçekleştikten sonra dudakların, dilin ve diğer kasların kompozitlere uyum sağlaması 48 saat sürebilmektedir. Ağız içinde basınç 0'dır. Kompozit lamineler, dişlere yapıştırıldıktan sonra milimlik bir basınç farkı yaratır. İşte bu basınç farkından dolayı dişler, ağız ve dil yeni lamineleri yadırgar; fakat 48 saat sonra bu yeni duruma alışarak tamamen kompozitler benimsenir.

Laminelerin Ömrü

Diş minesine uyum gösteren ve oldukça doğal görünen lamineler yıllarca problem yaşanmadan kullanılabilmektedir. Laminetlerin ömrünü uzatmak için günlük temizliği yapılmalı, 6 ayda bir kontrole gidilmeli, sert besinleri tüketmekten, kabuklu yemişleri yemekten ve diş ile bir şeyler kırmaktan vazgeçilmelidir.

Kompozite Laminete Dişe Zarar Verir Mi?

Kompozite Laminete Dişe Zarar Verir Mi?

Ortodontik apreylerin mantığı ile dişe yerleştirilen kompozit lamineler, diş minesi aşındırılmadan oluşturulur. Böylece diş minesi yüzeyi hala pürüzsüz ve düzdür. Diş hassasiyetini giderir, aynı zamanda dişi kesmeden ve sağlam dişlerle de oynanmadan işlem gerçekleştirilir. Bu yönleriyle de zarardan çok kişiye faydası olan bir yöntemdir.

Detaylı Bilgi Formu