whatsapp Whatsup: 0539 811 18 18

Porselen Dolgular

Porselen Dolgular

Porselen dolgular dişlerinde metalik bir görüntü olmasını istemeyen hastaların tercih ettiği, dişin sağlam kısmını koruyan porselen inley veya onley kullanılarak yapılan çok sağlam ve dayanıklı dolgulardır. Bu uygulama çürük, dişlerde meydana gelen deformasyon, kanal tedavisi sonrası dişlerde bozulma, travma gibi sebeplere bağlı olarak dişteki kayıpları tedavi etmek için yapılır ve sadece eksik olanı tamamlayıp dişin genel yapısına zarar vermeden uygulanır. Laboratuvarlarda hazırlanan özel maddelerin (kompozit ve porselenden yapılmış dolgu) kişinin dişinde eksik olan bölgelere yerleştirilir. Ağızdan alınan ölçülere göre hazırlanan bu dolgular en kısa sürede etki gösterir ve bu yönüyle zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Laboratuvarda özel olarak hazırlanması ağzınızla ve diş yapınızla uyumlu olmasına diğer klasik yöntemlerdeki olumsuz etkilerin görülmemesine neden olmaktadır. Bu porselenler diş rengindedir ve bu yüzden görsel olarak sizi rahatsız etmez. Aynı zamanda oldukça sağlamdır, kırılmalara ve çatlamaya karşı da dirençlidir.

Porselen Dolgu Nedir?

Porselen Dolgu Nedir?

Dişlerdeki madde kayıpları önemli bir sorun teşkil eder ve hemen tedavi edilmesi gerekir. Fakat bu tedavi sırasında sağlam olan dişe zarar gelmemesi ve dişlerde aşınmaya neden olmaması önemlidir. Bunlar düşünülerek oluşturulan porselen dolgular, hem estetik hem de daha kullanışlıdır. Oldukça doğal bir görünüme sahip olduğundan dışarıdan dolgu olduğu anlaşılmaz ve üzerine sürülen cila sayesinde dişlerde kararma ve lekelenme meydana gelmez. Böylece uzun bir zaman boyunca dişlerinizi sağlıkla ve güvenle kullanabilirsiniz.

Porselen Dolgu Nasıl Yapılır?

Porselen Dolgu Nasıl Yapılır?

Diş estetiği dişlerde meydana gelen sorunların çözümünün yanı sıra estetik bir görüntü oluşturmayı da amaçlar. Porselen dolgu yöntemi, dişte kaybolan minerallerin yerine bondingleme adı verilen bir yöntemle bu dolgu maddesinin yapıştırılması ve böylece çürükten veya aşınmadan dolayı kaybedilmiş maddenin yerine porselen inley veya onleyler denilen maddelerin konulmasına dayanır. Bunun için diş hekimliğinde Cad-Cam adı verilen bir bilgisayar tekniği kullanılmaktadır. Dolgu yerleştirilirken, dişte kaybolan madde temizlenerek dişinizin yapısına uyumlu olan bir malzeme yerleştirilir. Bu madde mükemmel bir uyuma sahiptir, kesinlikle sızdırma yapmaz ve herhangi bir rahatsızlık vermez. Yine dişinin büyük bir bölümünün kaybedildiği durumlarda da bu kayba uygun olarak hazırlanan porselenler dişinize doğal bir görsellik verebilmektedir.

Porselen Dolgu Avantajları

Porselen Dolgu Avantajları

Önemli kayıplara uğramış olan veya çürüğün diş etine kadar indiği durumlarda da porselen dolgu yöntemi başarılı sonuçlar vermektedir. Yine laboratuvarda hazırlanan dişler özel bir cila ile cilalandığından oldukça parlak ve güzel bir görünüme de sahiptir. Bu dolgular aynı zamanda yüksek dayanıklılığa sahip olduğundan yaklaşık 6 tonluk bir basınca bile dirençlidir; bu yönüyle de sizi tekrar dolgu yaptırma derdinden de kurtarmış olur. Yine, ağız içine uyumlu, diğer dişlerle birlikte mükemmel bir dizilim gerçekleştiren bu porselen dolgular, dişe en yakın malzemelerden üretilmiştir. Ağız içi ölçümlerinden ve hasta ile ilgili yapılan analizlerden sonra laboratuvarda IPS adlı bir makinede özel olarak hazırlana dolgular dişin hassasiyetine, sertliğine ve yapısına uygun olarak üretilir. Aynı zamanda sertliğinden ve dişlerle olan uyumundan dolayı aşındırma yapmaz ve herhangi bir rahatsızlık da oluşturmaz.

Detaylı Bilgi Formu