whatsapp Whatsup: 0539 811 18 18

Porselen Kron ve Köprü

Porselen Kron ve Köprü

Farklı nedenlerden dolayı mine kaybı veya madde eksikliği yaşanan vakalarda, dişe yapıştırılan diş şeklindeki materyaller kullanılarak uygulanan bu yöntem, dişin ömrünü uzattığı gibi estetik açıdan da daha hoş bir görsellik sağlar. Bu uygulama diş eksikliğinde komşu dişleri de kullanarak köprü yapmaya ve yapılan köprüler sayesinde boşlukları doldurup diş kayıplarını önlemeye yardımcı olur.  İşlem sırasında diş kaybının yaşandığı bölgeye komşu olan iki dişin arası kuronla kaplanmakta ve bu kuronların üzerine de boşluğu tamamlayacak yapay dişler konulmaktadır.

Köprü, kayıp dişin yanında bulunan dişlerin kesilmesi sonucu buraya eklenen tek parça dişler olarak tabir edilebilir. Aslında sağlam dişlere zarar verilmesi çok da istenen bir durum değildir. Buna rağmen implant uygulamalarından kaçınan kişiler köprüyü tercih ederler. İşlem sonrasında hijyen oldukça önemlidir. Köprü yapılan dişlerin altları boştur. Bu da zamanla orada yemek artıklarının birikmesine, kötü kokunun oluşmasına belki de iltihaplanmasına neden olmaktadır. Bu olumsuzlukların yaşanmaması için köprü altı diş ipleri kullanılmalı ve dişler düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır. Diş hekiminize rutin kontrolleri yaptırmanız da köprü sağlığı ve uzun ömürlü olması açısından önemlidir.

Porselen Kron Nasıl Yapılır?

Porselen Kron Nasıl Yapılır?

Porselen kuronların hazırlanması için en az dört seans gerekir. Bu seanslarda aşağıdaki işlemler yapılır:

  • İlk önce dişlerin ölçüsü alınarak yapılacak işleme hazırlık yapılır. Yenilenecek bölgede bulunan dişler küçültülerek ağzın ölçüsü alınır.
  • Daha sonraki aşama alt yapı provasıdır. Alınan ölçüye göre laboratuvar ortamında oluşturulan modele uygun yapılan altyapı, ağız içinde prova alınarak son hale getirilir.
  • Zirkon veya metal olabilen alt yapı üzerinde, yapılacak porselen dişin ikinci provası alınarak, hem boşluğa hem de komşu dişlere uyumluluğu denetlenir. Bu sırada hasta ile konuşularak beklentileri öğrenilir. En son cila ve parlatma işlemleri için model laboratuvara yollanarak en doğru ve estetik görsellik elde edilinceye kadar işleme devam ettirilir.
  • Laboratuvar ortamında cilası yapılıp parlatılan modelin son olarak ağza uyumu kontrol edilir, bunun için model ağızda denenir. Eğer herhangi bir sorunla karşılaşılmamışsa, diş üzerinde sabitlenen restorasyon artık kullanıma hazırdır. Daha sonraki safha hastanın bilgilendirilmesi ve gerekli bakım önerilerinin verilmesi şeklindedir.

Porselen Köprülerin Bakımı

Porselen Köprülerin Bakımı

Porselenlerin bakımı da tıpkı doğal dişleriniz gibidir. Düzenli bir şekilde fırçalanması, arayüz fırçasının ve diş ipinin kullanılması gerekmektedir. Kuronlar sağlam olmakla birlikte zaman zaman kırılabilmekte, altında biriken artıklardan dolayı kötü kokuya veya çürüklere neden olabilmektedir. Kırılan kuronlar ağız içinde tamir edilebileceği gibi yenilenmesi de gerekebilmektedir. Kuronların bakımı düzenli yapılmalı, hareket ettiği anlaşılırsa diş hekimi ile görüşülmelidir. Zaman zaman tükürükler kuronları eriterek yerlerinden kaymalarına sebep olabilir. Kuron bazen yapısında meydana gelen bir problemden veya komşu dişlerdeki kayıplardan dolayı da hareket eder. Kuronun yeniden takılması, yenilenmesi veya komşu dişlerin tamiri diş hekiminizin kararına bağlıdır. Yaklaşık 5-7 yıl arasında değişen bir ömre sahip olan köprüler, ancak düzenli bakım ve hijyen ile uzun yıllar kullanılabilir. Bu sebeple köprünün bakımı ve diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır.

Detaylı Bilgi Formu