whatsapp Whatsup: 0539 811 18 18

Zirkonyum

Zirkonyum

Diş hekimliği alanında hazırlanan porselenler, daha dayanaklı ve sağlam olduğu düşünüldüğü için genellikle metal bir alt yapı kullanılarak yapılmaktaydı. Fakat metal alt yapı hem estetik hem de dişetlerine, diş yapısına ve dokusuna zararları açısından uygun görülmediğinden uzmanlar bu metaller yerine porselen dişlerde kullanılacak daha sağlıklı ve hoş görünümlü bir materyal elde etmek için çalışmalar içindeydiler. İşte bu çalışmalar sonrasında beyaz rengiyle dişe daha çok benzeyen sağlık açısından da daha uygun olan zirkonyum birçok alanda olduğu gibi, diş hekimliğinde de kullanılmaya başlandı.

Zirkonyum Diş Nasıl Yapılır?

Zirkonyum Diş Nasıl Yapılır?

Zirkonyumun diğer metal altyapılara göre birçok artısı bulunmaktadır. Işık geçirgenliği sayesinde doğal dişlerde olduğu gibi derin, parlak ve saydam bir görünüme sahiptir. Yine alerji yapmaması ve diş sorunları oluşturmaması da tercih edilmesinin sebeplerinden birkaçıdır. Zirkonyum ile birlikte arka dişlerde de yüz güldürücü sonuçlar alınabilmekte, yüksek dayanıklılığa sahip aynı zamanda da tamamen seramikten oluşan dişler yapılabilmektedir. İlk zamanlarda zirkonyum ile köprü ve kron destekli dişler oluşturulurken artık teknolojinin gelişmesine paralel olarak tek parça porselenler oluşturulabilmektedir. Yine zirkonyum kullanılarak yapılan dişlerde laboratuvar desteği alınabilmekte, bilgisayar destekli modellere ulaşılabilmektedir.

Zirkonyum Dişlerin Avantajları

Zirkonyum Dişlerin Avantajları

Dişlerle ve ağız dokusu ile mükemmel bir uyuma sahip olan zirkonyum, uzun ömürlü olması nedeniyle de metal destekli porselenlerin yerine tercih edilir. Oldukça sağlıklı, estetik açıdan da gözü hoş gelen, doğal dişlere yakın bir materyaldir. Üstelik çiğneme basıncına olan dayanıklılığı, sağlamlığı da tercih edilme sebeplerinden birisidir. Eskiden porselenler özellikle ön cephede bulunan dişlere uygulanırken, şimdi zirkonyum materyalinin sağlamlığı sayesinde arka dişlerde de kırılma problemi yaşamadan güvenle kullanılabilmektedir. Işık geçirgenliği sayesinde ağızda bulunana zirkonyumdan yapılmış porselenler dışarıdan anlaşılmaz ve doğal dişlerden ayırt edilemez.

Zirkonyum Kullanım Alanları?

  • En önemli özelliği renginin beyaz olmasıdır. Böylece metal alt yapıya sahip dişlerde olduğu gibi karanlık ve gölgeli bir görüntü oluşturmaz.
  • Işık geçirgenliği sayesinde doğal dişlerle aynı özellikleri gösterir. Derinliği, saydamlığı ve parlaklığı vardır. Bu açıdan da estetik görüntüye önem verenlerin en çok tercih ettiği malzemedir.
  • Çiğneme basıncına karşı dayanıklıdır. Bu özelliği sayesinde arka dişlerde de güvenle kullanılabilir.
  • İnsan vücuduna uyumludur; böylece alerji oluşturmaz. Özellikle metale karşı alerjisi olanlar için doğru bir alternatif olan zirkonyum sayesinde diş eti kanaması, diş ve diş eti hastalıkları, şişlik ve kızarıklık görülmez.
  • Zirkonyumun özelliklerinden bir tanesi de ısıyı iletmesidir. Bu da dişlerde ve ağız içinde hassasiyetin olmamasını demektir. Dişler sıcak veya soğuğa karşı hassasiyet göstermez ve bunlardan etkilenmez.
  • Diş lekelerinde ve renk değişmelerinden de kullanılabilmekte, çok koyu renkte olan dişler bile zirkonyum ile kaplanabilmektedir. Çünkü rengi sayesinde her türlü diş rengine uyum sağlar.
  • Bakımı doğal dişlerle aynı olan zirkonyum kaplamaları düzenli olarak fırçalamak, diş ipi kullanmak ve rutin kontrollere gitmek, hijyen için yeterlidir.

Detaylı Bilgi Formu